Dostawa front-endu dla linii PolyX

25 czerwca 2021 roku dostarczono do SOLARIS front-end dla linii PolyX.

Front-end jest  kluczowym elementem każdej linii synchrotronowej  i składa się z zestawu urządzeń pozwalających na transport wiązki promieniowania synchrotronowego z magnesu zakrzywiającego w pierścieniu akumulacyjnym do hali eksperymentalnej.

W skład front-endu wchodzą między innym chłodzone szczeliny wyjściowe, zestawy filtrów do kształtowania widma wiązki,  okno berylowe oraz tzw. "safety-shutter" umożliwiający bezpieczne zablokowanie wiązki promieniowania.

Obecnie, front-end umieszczony jest na skonstruowanej przez zespół SOLARIS platformie służącej do wstępnego justowania, montowania oraz testowania urządzeń. Instalacja front-endu w pierścieniu planowana jest na sierpień, w trakcie wyłączenia konserwacyjnego synchrotronu.