Postępy na linii PolyX

24 lutego 2021r. została podpisana umowa na dostawę hybrydowego monochromatora dla linii PolyX w NCPS Solaris. Dostawcą urządzenia będzie firma Cinel Scientific Instruments.

Hybrydowy monochromator jest kluczowym elementem naszej linii, który umożliwia wybór konkretnej energii z polichromatycznego widma wiązki synchrotronowej. Monochromator będzie się składał z pary kryształów (Double Crystal Monochromator – DCM)  i pary wielowarstw (Double Multilayer Monochromator – DMM). Każda z części monochromatora zapewnia inne właściwości wiązki: monochromator DCM będzie przeznaczony do metod wymagających dużego stopnia monochromatyzacji; monochromator DMM umożliwi uzyskanie intensywnej wiązki promieniowania o stosunkowo szerokim paśmie energetycznym.

Dostawa i instalacja monochromatora planowana jest na rok 2022.